Ospa wietrzna a czarna

Ospę wietrzną oraz czarną wywołują różne wirusy. W pierwszym przypadku jest to VZV, w drugim Variola Virus. Obydwie ospy są bardzo zakaźne, jednak w przypadku ospy czarnej, zwanej też prawdziwą, śmiertelność jest wysoka. Dotyczy to szczególnie osób nieszczepionych.

Zarówno w ospie wietrznej, jak i czarnej występuje wysypka. Z tą różnicą, że u chorych na ospę wietrzną jest ona koloru czerwonego. W ospie czarnej, wysypka przyjmuje kolor czarnych grudek, po których często pozostają szpecące blizny.

Jedynie człowiek jest nosicielem wirusów wywołujących ospę. Zarażenie następuje w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym, jak również drogą kropelkową lub powietrzną. Początkowo rozwój choroby może przypominać przeziębienie lub grypę. Choroby objawiają się gorączką, ogólnym osłabieniem. Chorzy mogą skarżyć się na wymioty oraz dreszcze, zwłaszcza w przypadku ospy czarnej.

Ospa czarna zdziesiątkowała populację na przestrzeni ubiegłych wieków, głównie poprzez wysoką zaraźliwość, a także brak konkretnych metod leczenia. Opracowanie szczepionki umożliwiło wyeliminowanie tej epidemii.

Użytkownicy trafili tutaj wyszukując:

  • co to czrna ospa
  • google pl/ospa wietrzna wysypka
  • ospa czarna i ospa wietrzna
  • czarna ospa
  • Czarna Ospa Zdjęcia
  • wietrzna czarna
  • czym sie rozni ospa wietrzna od czarnej
  • ospa wietrzna a czarna ospa
  • różnice między ospą czarną a wietrzną
  • ospa wietrzna czarna
3.50 avg. rating (71% score) - 8 votes