Ospa wietrzna a półpasiec

Ospę wietrzną oraz półpasiec wywołuje ten sam wirus – Varicella-zoster Virus. Każdy, kto chorował na ospę wietrzną, może mieć w organizmie postać uśpioną tego wirusa, najczęściej znajdującego się m.in. w nerwach czaszkowych. Wirus może być w tej postaci przez wiele lat. Do jego reaktywacji dochodzi np. w momencie osłabienia organizmu. Nie ma zatem możliwości zachorowania na półpasiec, jeśli nie przebyło się ospy wietrznej.

Jeżeli dojdzie do kontaktu osoby nie posiadającej przeciwciał ochronnych z chorym na półpasiec, wówczas u tej pierwszej może rozwinąć się ospa wietrzna. Nie ma możliwości, żeby zarazić się półpaścem.

Na ospę wietrzną chorują najczęściej dzieci. Z kolei półpasiec pojawia się zazwyczaj u osób starszych, niekiedy w wieku emerytalnym. Rozwojowi półpaśca sprzyjają dodatkowo choroby nowotworowe, przyjmowanie określonych leków czy obecność wirusa HIV.

Objawy półpaśca i ospy wietrznej są bardzo podobne. W obu przypadkach występuje dokuczliwe swędzenie i powstanie zmian skórnych. Podobny jest także sposób leczenia. Zazwyczaj podaje się leki, które zmniejszają swędzenie. W niektórych przypadkach, choroby mogą prowadzić do komplikacji, takich jak zaburzenia neurologiczne.

Użytkownicy trafili tutaj wyszukując:

  • co zażywać przeciw ospie żeby nie zachorować
  • polpasiec jaki okres wylegania
  • polpasiec jaki okres wylwgania
  • polpasiec kiedy zaraza
  • Polpasiec U Dorosłych Okres Wylegania
  • połpasiecec objawy okres wylegania choroby
5.00 avg. rating (95% score) - 3 votes