Ospa wietrzna w okresie ciąży

Pomimo, że ospa wietrzna często kojarzona jest jako choroba wieku dziecięcego, zachorować na nią można praktycznie w każdym wieku. Powikłania po ospie występują stosunkowo rzadko, a najbardziej narażone na nie są m.in. noworodki, które nie ukończyły 1. roku życia, dorośli, kobiety ciężarne, a także osoby z osłabionym układem immunologicznym.

Kobiety planujące ciążę, które nie chorowały na ospę wietrzną, powinny rozważyć możliwość zaszczepienia się na tę chorobę. W przypadku, gdy ciężarna przebyła w dzieciństwie ospę, ryzyko ponownego zarażenia praktycznie nie istnieje. Warto jednak zbadać krew, żeby upewnić się, iż obecne są w niej określone przeciwciała.

W przypadku ciężarnej, u której istnieje ryzyko zachorowania, najlepiej zastosować profilaktykę bierną. Wówczas można zapobiec dotarciu wirusa VZV do łożyska, co mogłoby spowodować liczne, poważne komplikacje.

Ciężarna otrzymuje immunoglobuliny, które skierowane są nie tylko przeciw ospie wietrznej, ale także przeciw półpaścowi. Ważne, żeby podać ją odpowiednio szybko, od czasu kontaktu z osobą chorą. Wtedy jej skuteczność jest najwyższa.

W momencie, gdy u ciężarnej dojdzie do zakażenia, u dziecka może się pojawić zespół wrodzonej ospy wietrznej. Skutkuje to wówczas różnymi deformacjami kończyn, zaburzeniami układu nerwowego czy nawet uszkodzeniami mózgu.

Użytkownicy trafili tutaj wyszukując:

  • ospa wietrzna zdjęcia
  • objawy powiklan po ospie wietrznej
  • preparaty lagodzace swedzenie ospy
  • objawy ospy
  • valérie trierweiler nouveau look
  • ospa wietrzna śmiertelność
  • ospa u dzieci objawy
  • ospa wietrzna u dzieci postać poronna
  • ospa zdjęcia
  • immunoglobulony na ospe w ciazy
5.00 avg. rating (96% score) - 5 votes