Ospa wietrzna a czarna
Ospę wietrzną oraz czarną wywołują różne wirusy. W pierwszym przypadku jest to VZV, w drugim Variola Virus. Obydwie ospy są bardzo zakaźne, jednak w przypadku ospy czarnej, zwanej też prawdziwą, śmiertelność jest wysoka. Dotyczy to szczególnie osób nieszczepionych.
Zarówno w ospie wietrznej, jak i czarnej występuje wysypka. Z tą różnicą, że u chorych na ospę wietrzną jest ona koloru czerwonego. W ospie czarnej, wysypka przyjmuje kolor czarnych grudek, po których często pozostają szpecące blizny.
Jedynie człowiek jest nosicielem wirusów wywołujących ospę. Zarażenie następuje w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym, jak również drogą kropelkową lub powietrzną. Początkowo rozwój choroby może przypominać przeziębienie lub grypę. Choroby objawiają się gorączką, ogólnym osłabieniem. Chorzy mogą skarżyć się na wymioty oraz dreszcze, zwłaszcza w przypadku ospy czarnej.
Ospa czarna zdziesiątkowała populację na przestrzeni ubiegłych wieków, głównie poprzez wysoką zaraźliwość, a także brak konkretnych metod leczenia. Opracowanie szczepionki umożliwiło wyeliminowanie tej epidemii.
Polecane artykuły
Meble kuchenne na wymiar Warszawa: jak zaplanować optymalną przestrzeń do gotowania?
Optymalne planowanie przestrzeni kuchennej to klucz do funkcjonalnego i stylowego wnętrza. Właściwe podejście do projektowania pozwala cieszyć się estetyką oraz praktycznością. W artykule omówimy kluczowe aspekty tworzenia kuchni na zamówienie, takie jak analiza potrzeb użytkowników, wybór materiałó
Montaż instalacji odgromowej w zabytkowych budynkach - wyzwania i rozwiązania w Warszawie
Ochrona zabytków przed burzami jest kluczowa dla zachowania historycznych budynków narażonych na uszkodzenia przez wyładowania atmosferyczne. Właściwe zabezpieczenie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz znajomości wyzwań związanych z montażem instalacji odgromowej. Artykuł omawia aspekty techniczne,
Powikłania po ospie wietrznej
Ospa wietrzna zazwyczaj nie powoduje żadnych komplikacji. Na większe ryzyko narażone są jednak niemowlęta, dorośli, kobiety ciężarne, a także osoby z obniżoną odpornością.
Powikłania mogą dotyczyć infekcji bakteryjnych, które powstają w wyniku rozdrapywania pęcherzyków. Często trzeba wówczas stosow