Ospa wietrzna a półpasiec

Ospę wietrzną oraz półpasiec wywołuje ten sam wirus – Varicella-zoster Virus. Każdy, kto chorował na ospę wietrzną, może mieć w organizmie postać uśpioną tego wirusa, najczęściej znajdującego się m.in. w nerwach czaszkowych. Wirus może być w tej postaci przez wiele lat. Do jego reaktywacji dochodzi np. w momencie osłabienia organizmu. Nie ma zatem możliwości zachorowania na półpasiec, jeśli nie przebyło się ospy wietrznej.
Jeżeli dojdzie do kontaktu osoby nie posiadającej przeciwciał ochronnych z chorym na półpasiec, wówczas u tej pierwszej może rozwinąć się ospa wietrzna. Nie ma możliwości, żeby zarazić się półpaścem.
Na ospę wietrzną chorują najczęściej dzieci. Z kolei półpasiec pojawia się zazwyczaj u osób starszych, niekiedy w wieku emerytalnym. Rozwojowi półpaśca sprzyjają dodatkowo choroby nowotworowe, przyjmowanie określonych leków czy obecność wirusa HIV.
Objawy półpaśca i ospy wietrznej są bardzo podobne. W obu przypadkach występuje dokuczliwe swędzenie i powstanie zmian skórnych. Podobny jest także sposób leczenia. Zazwyczaj podaje się leki, które zmniejszają swędzenie. W niektórych przypadkach, choroby mogą prowadzić do komplikacji, takich jak zaburzenia neurologiczne.
Kategorie artykułów
Produkty i usługi dla każdegoOchrona zdrowia i urodaInstytucje, organizacje i stowarzyszeniaMedia i badanie rynkuUsługi i produkty remontowo-budowlaneTurystyka, noclegi i wypoczynekGastronomia, artykuły spożywczeImprezy, śluby, okazjeTransport, logistyka i pojazdyWnętrza - wyposażenie i wystrójRolnictwo, zwierzęta i rośliny
Polecane artykuły
Jakie są różnice między włóczkami naturalnymi a syntetycznymi?
Włóczki naturalne i syntetyczne różnią się nie tylko materiałem, ale także właściwościami wpływającymi na komfort użytkowania. W naszej części omówimy podstawowe różnice między tymi dwoma rodzajami, zwracając uwagę na pochodzenie, trwałość oraz wpływ na środowisko. Zrozumienie tych aspektów pomoże w
Co wywołuje ospę wietrzną?
Ospa wietrzna należy do chorób zakaźnych, której charakterystycznym objawem jest swędząca wysypka. Chorują na nią głównie dzieci. Wówczas zazwyczaj ma ona łagodny przebieg. Komplikacje występują głównie w przypadku zachorowania kobiet w ciąży bądź młodzieży.
Jak zmienia się postrzeganie osób bezdomnych w społeczeństwie?
Bezdomność to złożony problem społeczny, który ma różne przyczyny i wpływa na życie wielu osób. W miarę upływu lat zmienia się sposób, w jaki społeczeństwo postrzega osoby bezdomne. Choć niektóre stereotypy i uprzedzenia wciąż istnieją, coraz więcej ludzi dostrzega trudną sytuację tej grupy oraz pot