Ospa wietrzna a półpasiec
Ospę wietrzną oraz półpasiec wywołuje ten sam wirus – Varicella-zoster Virus. Każdy, kto chorował na ospę wietrzną, może mieć w organizmie postać uśpioną tego wirusa, najczęściej znajdującego się m.in. w nerwach czaszkowych. Wirus może być w tej postaci przez wiele lat. Do jego reaktywacji dochodzi np. w momencie osłabienia organizmu. Nie ma zatem możliwości zachorowania na półpasiec, jeśli nie przebyło się ospy wietrznej.
Jeżeli dojdzie do kontaktu osoby nie posiadającej przeciwciał ochronnych z chorym na półpasiec, wówczas u tej pierwszej może rozwinąć się ospa wietrzna. Nie ma możliwości, żeby zarazić się półpaścem.
Na ospę wietrzną chorują najczęściej dzieci. Z kolei półpasiec pojawia się zazwyczaj u osób starszych, niekiedy w wieku emerytalnym. Rozwojowi półpaśca sprzyjają dodatkowo choroby nowotworowe, przyjmowanie określonych leków czy obecność wirusa HIV.
Objawy półpaśca i ospy wietrznej są bardzo podobne. W obu przypadkach występuje dokuczliwe swędzenie i powstanie zmian skórnych. Podobny jest także sposób leczenia. Zazwyczaj podaje się leki, które zmniejszają swędzenie. W niektórych przypadkach, choroby mogą prowadzić do komplikacji, takich jak zaburzenia neurologiczne.
Polecane artykuły
Co wywołuje ospę wietrzną?
Ospa wietrzna należy do chorób zakaźnych, której charakterystycznym objawem jest swędząca wysypka. Chorują na nią głównie dzieci. Wówczas zazwyczaj ma ona łagodny przebieg. Komplikacje występują głównie w przypadku zachorowania kobiet w ciąży bądź młodzieży.
Jak zamówić parasole z nadrukiem online - poradnik dla początkujących
Zamawianie parasoli z nadrukiem online staje się coraz bardziej popularne wśród firm pragnących wyróżnić się na rynku. Personalizacja przyciąga uwagę klientów i partnerów biznesowych, co sprawia, że takie rozwiązania są chętniej wybierane. Dzięki internetowi proces zamawiania gadżetów reklamowych je
Jak długo może trwać naprawa samochodu?
Czas naprawy samochodu ma istotne znaczenie zarówno dla właścicieli pojazdów, jak i dla warsztatów. Dla kierowców długi okres oczekiwania może oznaczać problemy w codziennym funkcjonowaniu, zwłaszcza gdy auto jest niezbędne do pracy czy innych obowiązków. Z drugiej strony, szybka naprawa może świadc