Ospa wietrzna w okresie ciąży

Pomimo, że ospa wietrzna często kojarzona jest jako choroba wieku dziecięcego, zachorować na nią można praktycznie w każdym wieku. Powikłania po ospie występują stosunkowo rzadko, a najbardziej narażone na nie są m.in. noworodki, które nie ukończyły 1. roku życia, dorośli, kobiety ciężarne, a także osoby z osłabionym układem immunologicznym.
Kobiety planujące ciążę, które nie chorowały na ospę wietrzną, powinny rozważyć możliwość zaszczepienia się na tę chorobę. W przypadku, gdy ciężarna przebyła w dzieciństwie ospę, ryzyko ponownego zarażenia praktycznie nie istnieje. Warto jednak zbadać krew, żeby upewnić się, iż obecne są w niej określone przeciwciała.
W przypadku ciężarnej, u której istnieje ryzyko zachorowania, najlepiej zastosować profilaktykę bierną. Wówczas można zapobiec dotarciu wirusa VZV do łożyska, co mogłoby spowodować liczne, poważne komplikacje.
Ciężarna otrzymuje immunoglobuliny, które skierowane są nie tylko przeciw ospie wietrznej, ale także przeciw półpaścowi. Ważne, żeby podać ją odpowiednio szybko, od czasu kontaktu z osobą chorą. Wtedy jej skuteczność jest najwyższa.
W momencie, gdy u ciężarnej dojdzie do zakażenia, u dziecka może się pojawić zespół wrodzonej ospy wietrznej. Skutkuje to wówczas różnymi deformacjami kończyn, zaburzeniami układu nerwowego czy nawet uszkodzeniami mózgu.
Ga('send', 'event', 'Test', 'Test 1');
Kategorie artykułów
Produkty i usługi dla każdegoOchrona zdrowia i urodaInstytucje, organizacje i stowarzyszeniaMedia i badanie rynkuUsługi i produkty remontowo-budowlaneTurystyka, noclegi i wypoczynekGastronomia, artykuły spożywczeImprezy, śluby, okazjeTransport, logistyka i pojazdyWnętrza - wyposażenie i wystrójRolnictwo, zwierzęta i rośliny
Polecane artykuły
Jakie są różnice między włóczkami naturalnymi a syntetycznymi?
Włóczki naturalne i syntetyczne różnią się nie tylko materiałem, ale także właściwościami wpływającymi na komfort użytkowania. W naszej części omówimy podstawowe różnice między tymi dwoma rodzajami, zwracając uwagę na pochodzenie, trwałość oraz wpływ na środowisko. Zrozumienie tych aspektów pomoże w
Co wywołuje ospę wietrzną?
Ospa wietrzna należy do chorób zakaźnych, której charakterystycznym objawem jest swędząca wysypka. Chorują na nią głównie dzieci. Wówczas zazwyczaj ma ona łagodny przebieg. Komplikacje występują głównie w przypadku zachorowania kobiet w ciąży bądź młodzieży.
Jak zmienia się postrzeganie osób bezdomnych w społeczeństwie?
Bezdomność to złożony problem społeczny, który ma różne przyczyny i wpływa na życie wielu osób. W miarę upływu lat zmienia się sposób, w jaki społeczeństwo postrzega osoby bezdomne. Choć niektóre stereotypy i uprzedzenia wciąż istnieją, coraz więcej ludzi dostrzega trudną sytuację tej grupy oraz pot