Powikłania po ospie wietrznej
Ospa wietrzna zazwyczaj nie powoduje żadnych komplikacji. Na większe ryzyko narażone są jednak niemowlęta, dorośli, kobiety ciężarne, a także osoby z obniżoną odpornością.
Powikłania mogą dotyczyć infekcji bakteryjnych, które powstają w wyniku rozdrapywania pęcherzyków. Często trzeba wówczas stosować antybiotyki, które zahamują stan zapalny. Rozdrapywanie ma jeszcze inne konsekwencje, w postaci szpecących blizn.
Znacznie groźniejsze komplikacje mają podłoże neurologiczne. Niekiedy może bowiem dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Wówczas często wymagana jest hospitalizacja. Choroba może także spowodować rozwój zapalenia płuc czy oskrzeli.
Należy także unikać preparatów niedozwolonych w ospie wietrznej. Do nich zalicza się aspiryna, która ze względu na swój skład, może niekiedy przyczyniać się do rozwoju Reye’a. Choroba ta może nawet prowadzić do śmierci.
Równie niebezpieczny jest zespół Guillaina-Barrego. Jest to zaburzenie neurologiczne, w trakcie którego dochodzi do uczucia drętwienia oraz ogólnego bólu. Niekiedy towarzyszy temu porażenie ciała.
Polecane artykuły
Meble kuchenne na wymiar Warszawa: jak zaplanować optymalną przestrzeń do gotowania?
Optymalne planowanie przestrzeni kuchennej to klucz do funkcjonalnego i stylowego wnętrza. Właściwe podejście do projektowania pozwala cieszyć się estetyką oraz praktycznością. W artykule omówimy kluczowe aspekty tworzenia kuchni na zamówienie, takie jak analiza potrzeb użytkowników, wybór materiałó
Montaż instalacji odgromowej w zabytkowych budynkach - wyzwania i rozwiązania w Warszawie
Ochrona zabytków przed burzami jest kluczowa dla zachowania historycznych budynków narażonych na uszkodzenia przez wyładowania atmosferyczne. Właściwe zabezpieczenie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz znajomości wyzwań związanych z montażem instalacji odgromowej. Artykuł omawia aspekty techniczne,
Przebieg ospy wietrznej
Ospa wietrzna uważana jest za typową chorobę wieku dziecięcego. Zachorować na nią można także w wieku późniejszym. Objawy tej choroby są do siebie zbliżone, chociaż w dzieciństwie cechuje ją łagodniejszy przebieg.
Początkowo choroba oznacza się podwyższoną temperaturą, co można pomylić z przeziębien