Przebieg ospy wietrznej

Ospa wietrzna uważana jest za typową chorobę wieku dziecięcego. Zachorować na nią można także w wieku późniejszym. Objawy tej choroby są do siebie zbliżone, chociaż w dzieciństwie cechuje ją łagodniejszy przebieg.
Początkowo choroba oznacza się podwyższoną temperaturą, co można pomylić z przeziębieniem i grypą. Charakterystyczna wysypka pojawia się kilkanaście godzin później. Już wówczas chory czuje się osłabiony, może odczuwać także bóle głowy.
Wysypka zmienia się podczas trwania choroby. Początkowo występuje w formie drobnych, czerwonych plamek. Stopniowo ulegają one przekształceniu w grudki, a następnie w pęcherze. Wypełnione są one płynem surowiczym. Z czasem pęcherze przeobrażają się w strupki.
Wysypka najczęściej nie jest symetryczna. Jej początki można zaobserwować na tułowiu, jednak dość szybko rozprzestrzenia się na twarz i głowę, włącznie z owłosionymi miejscami. Pęcherze, w różnych miejscach, mogą przybierać odmienne stadia, co jest kolejnym znakiem rozpoznawczym. Zmiany skórne powodują nieprzyjemny świąd, jednak rozdrapywanie pęcherzy może spowodować infekcje bakteryjne. Śladem po takich zadrapaniach są również blizny.
Ospa wietrzna najczęściej trwa ok. 7 dni. W tym czasie najlepiej odizolować chorego od osób zdrowych. Warto także regularnie zmieniać przepoconą pościel czy piżamę. Chorym zazwyczaj podaje się leki przeciwgorączkowe, a także środki, które łagodzą swędzenie.
Kategorie artykułów
Produkty i usługi dla każdegoOchrona zdrowia i urodaInstytucje, organizacje i stowarzyszeniaMedia i badanie rynkuUsługi i produkty remontowo-budowlaneTurystyka, noclegi i wypoczynekGastronomia, artykuły spożywczeImprezy, śluby, okazjeTransport, logistyka i pojazdyWnętrza - wyposażenie i wystrójRolnictwo, zwierzęta i rośliny
Polecane artykuły
Jakie są różnice między włóczkami naturalnymi a syntetycznymi?
Włóczki naturalne i syntetyczne różnią się nie tylko materiałem, ale także właściwościami wpływającymi na komfort użytkowania. W naszej części omówimy podstawowe różnice między tymi dwoma rodzajami, zwracając uwagę na pochodzenie, trwałość oraz wpływ na środowisko. Zrozumienie tych aspektów pomoże w
Co wywołuje ospę wietrzną?
Ospa wietrzna należy do chorób zakaźnych, której charakterystycznym objawem jest swędząca wysypka. Chorują na nią głównie dzieci. Wówczas zazwyczaj ma ona łagodny przebieg. Komplikacje występują głównie w przypadku zachorowania kobiet w ciąży bądź młodzieży.
Jak zmienia się postrzeganie osób bezdomnych w społeczeństwie?
Bezdomność to złożony problem społeczny, który ma różne przyczyny i wpływa na życie wielu osób. W miarę upływu lat zmienia się sposób, w jaki społeczeństwo postrzega osoby bezdomne. Choć niektóre stereotypy i uprzedzenia wciąż istnieją, coraz więcej ludzi dostrzega trudną sytuację tej grupy oraz pot