Zachorowania na ospę wietrzną

Ospa wietrzna uważana jest za jedną z chorób, która dotyczy przede wszystkim dzieci. Największy przedział wiekowy zachorowań wynosi od kilku do ok. 10 lat. Ze względu na wysoką zaraźliwość, kontakt z zarażonym VZV może powodować, że zachorują niemal wszyscy, którzy nie chorowali na ospę wietrzną bądź nie są na nią zaszczepieni.
Wirus wywołujący ospę wietrzną atakuje wyłącznie człowieka, co sprawia, że jest on jedynym jego gospodarzem. Choroba nie jest uzależniona od konkretnej pory roku. Najczęściej jednak wzrost zachorowań obserwuje się zimą oraz wiosną.
W przypadku dzieci, ospa przebiega raczej bez większych komplikacji. Powikłania po ospie wietrznej, choć groźne, zagrażają głównie osobom z mniejszą odpornością bądź noworodkom. Ciężka postać ospy wietrznej powoduje niejednokrotnie konieczność hospitalizacji.
Czas inkubacji wynosi ok. 14 dni, chociaż czasem może to trwać nawet 3 tygodnie. Chcąc zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy unikać kontaktu z chorym, najlepiej przez jego izolację. Osoby większego ryzyka zachorowania na ospę wietrzną, powinny dodatkowo zaszczepić się.
Kategorie artykułów
Produkty i usługi dla każdegoOchrona zdrowia i urodaInstytucje, organizacje i stowarzyszeniaMedia i badanie rynkuUsługi i produkty remontowo-budowlaneTurystyka, noclegi i wypoczynekGastronomia, artykuły spożywczeImprezy, śluby, okazjeTransport, logistyka i pojazdyWnętrza - wyposażenie i wystrójRolnictwo, zwierzęta i rośliny
Polecane artykuły
Jakie są różnice między włóczkami naturalnymi a syntetycznymi?
Włóczki naturalne i syntetyczne różnią się nie tylko materiałem, ale także właściwościami wpływającymi na komfort użytkowania. W naszej części omówimy podstawowe różnice między tymi dwoma rodzajami, zwracając uwagę na pochodzenie, trwałość oraz wpływ na środowisko. Zrozumienie tych aspektów pomoże w
Co wywołuje ospę wietrzną?
Ospa wietrzna należy do chorób zakaźnych, której charakterystycznym objawem jest swędząca wysypka. Chorują na nią głównie dzieci. Wówczas zazwyczaj ma ona łagodny przebieg. Komplikacje występują głównie w przypadku zachorowania kobiet w ciąży bądź młodzieży.
Jak zmienia się postrzeganie osób bezdomnych w społeczeństwie?
Bezdomność to złożony problem społeczny, który ma różne przyczyny i wpływa na życie wielu osób. W miarę upływu lat zmienia się sposób, w jaki społeczeństwo postrzega osoby bezdomne. Choć niektóre stereotypy i uprzedzenia wciąż istnieją, coraz więcej ludzi dostrzega trudną sytuację tej grupy oraz pot